Fotoeskapada.pl

Kormorany z Mierzei Wiślanej

Na wschód od Gdańska w kierunku granicy z obwodem Kaliningradzkim (Królewieckim),rozciąga się piaszczysty wał zwany Mierzeją Wiślaną. W większości pokryty jest borem sosnowym. Kilka wsi, jakie się tam znajdują, to dawne osady rybackie, pełniące obecnie funkcję rekreacyjno-letniskową. Niedaleko jednej z nich w okolicach Kątów Rybackich, założyły swoją kolonię kormorany. Teren, na którym przebywają te ptaki od 1957 roku stanowi rezerwat i jest częścią Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”.

Razem z kormoranami gniazduje tam także czapla siwa. Kolonia ta jest największą w Polsce i jedną z większych w Europie. Obecnie doliczyć się można ok. 11 tys. gniazd. Siedliska te są łatwe do zlokalizowania, gdy wybierzemy się na spacer po okolicznych terenach leśnych w pobliżu Kątów Rybackich. Natychmiast zobaczymy ogromne ilości szybujących w powietrzu ptaków oraz poczujemy intensywny rybi zapach. Ryby bowiem stanowią podstawowy pokarm kormoranów. Dlatego drzewa na których znajdują się ich gniazda niemal w całości pozbawione są liści i przybrały kolor białoszary od wszechogarniających teren koloni ptasich ekskrementów.

Gdy tereny zajęte przez kormorany odwiedzamy wiosną; z daleka słyszymy pisk ciągle głodnych piskląt. Są ona karmione nawet kilkanaście razy dziennie kawałkami ryb. Z ich wyławianiem ptaki te nie mają żadnych problemów. Potrafią one nurkować do dużych głębokości i przebywać pod wodą nawet przez kilka minut.

Kormorany na Mierzei przebywają aż do późnej jesieni.. Zimy spędzają na zachodzie Europy a powracają do swej koloni w marcu. Tu przeżywają okres godowy. W maju i czerwcu składają jaja i......... taki cykl powtarza się rokrocznie.

Gdy przybędziecie Państwo do Gdańska na nieco dłużej, warto wybrać się w odwiedziny do koloni kormoranów, by chociaż przez chwilę zauroczyć się pięknem tych wspaniałych, choć niestety coraz rzadziej spotykanych ptaków.

Marian Fifielski - przewodnik po Gdańsku