Fotoeskapada.pl

Świeradów-Zdrój

Zimowa Galeria


Atrakcje Świeradowa-Zdroju

1. Dom Zdrojowy

Powstał w miejscu poprzedniego „Domu Źródlanego” z 1781 r., zniszczonego w czasie pożaru w grudniu 1895 r. Cztery lata później, z funduszy Schaffgotschów wzniesiono nowy, z wieloma atrakcjami kulturalno-rozrywkowymi dla licznie przybywających kuracjuszy, z których do dzisiaj cieszy się niesłabnącym powodzeniem kawiarnia „Zdrojowa” z dansingami przy muzyce na żywo. Odbudowany przez Schaffgotschów, w 1899 r. przyjął pierwszych kuracjuszy.

2. Hala Spacerowa

Najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 m, z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch nad sceną, mieści się w budynku Domu Zdrojowego. Przy wejściu głównym do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo–żelaziste). Pijalnia czynna jest codziennie w godz. 7.30-17.00.

3. Schronisko „Na Stogu Izerskim”

Wybudowane w 1924 r. z inicjatywy rodziny Schaffgotsch w charakterystycznym stylu śląsko-łużyckim, poniżej szczytu Stóg Izerski - 1107 m n.p.m. Sprzed schroniska możemy podziwiać wspaniałą panoramę Świeradowa-Zdroju, dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnią część Karkonoszy.

4. Czarci Młyn

Znajduje się w Czerniawie, powstał ok. 1890 r. i po dzień dzisiejszy posiada podstawowe oryginalne maszyny i urządzenia, typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX/XX w. oraz młynów budowanych w tzw. systemie amerykańskim. Jedynie 120-letnie koło wodne o średnicy 6,5 m czeka od na naprawę. Po zwiedzaniu można zjeść chleb ze smalcem, wypiekany według receptury naszych pradziadków. Czynny codziennie w godz. 10.00-18.00, tel. 75 7845325.

5. Dom Zdrojowy w Czerniawie-Zdroju

Wybudowany w 1910 r. w miejsce starego zdroju, został przebudowany i rozbudowany w 1929 r., a dzięki odwiertom przeprowadzonym w 1928 r. rozpoczęto eksploatację, trwającą do dziś źródła „Jan”. Specyficzny klimat uzdrowiska sprzyja leczeniu górnych dróg oddechowych, alergii u dzieci i to właśnie one głównie są pensjonariuszami Czerniawy.

6. Źródło Dr Adama

nazwane na cześć lekarza uzdrowiskowego dr Waldemara Adama, prywatnego medyka rodziny Schaffgotschów. Pracował w szpitalu w Bad Flinsberg na przełomie XIX i XX w., wprowadzał naturalne metody leczenia, dlatego nazwano go "Quarkdodoktor" - czyli twarogowy doktor. Turysta może tu odpocząć na ławeczce, napić się smacznej wody wprost ze źródła lub napełnić butelkę, by gasić pragnienie podczas wycieczki po Grzbiecie Wysokim.

7. Źródło Cesarza Józefa

Źródełko, przy którym 16 września 1779 r. cesarz Józef II Habsburg - odpoczywając - pił z tego zdroju wodę. Działo się to krótko po zakończeniu tzw. „wojny kartoflanej”. Cesarz po raz ostatni spoglądał na panoramę śląskich miasteczek, które jego matka Cesarzowa Maria Teresa utraciła na rzecz Prus.

8. „Chatka Górzystów”

leży na Hali Izerskiej. Jest to jedyny budynek ocalały z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser, którą założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. W 1734 roku osada liczyła 13 zagrodników i chałupników. Składała się z bud pasterskich, których w roku 1880 było już 38. Chatka przyciąga kuchnią domową, w której królują naleśniki i smażony ser, ma też 40 miejsc noclegowych. Czynna cały rok.

9. Rezydencja Marzenie

Powstała w 1901 r. z funduszu przemysłowca i racjonalizatora techniki Juliusza Pintscha z Berlina. Całość tworzą budynek główny, budynek ogrodowy zwany oficyną, założenie parkowe z fontanną i budynki techniczne obsługujące wille. W architekturze widoczne zastosowanie popularnego pod koniec XIX w. tzw. stylu „szwajcarskiego”, stosowanego głównie w dworach wiejskich. Można obejrzeć go z zewnątrz, pospacerować po parku lub zorganizować tu imprezę okolicznościową.

10. Pomnik Juliusa Pintscha

Głaz pamiątkowy w lesie nad kościołem upamiętniający niemieckiego wynalazcę, który wykonał i opatentował gazomierz, oświetlenie gazowe zastosowane w kolejnictwie. Zaprojektował też boje gazowe, które oświetlały drogę na wybrzeżach i kanałach (m.in. Sueskiego).

Zlokalizowany na trasie wiodącej od DW „Czeszka” i “Słowaczka” (wejście poniżej) do obiektu noclegowego “Aronia” (na ul. B. Czecha).

11. Kościół pw. św. Józefa

wybudowany w latach 1898-99 dzięki staraniom hrabiny von Schaffgotsch. Wewnątrz znajdują się cztery witraże i Droga Krzyżowa. Kościół swoją nazwę zawdzięcza przeniesionemu ze starej kaplicy ołtarzowi poświęconemu właśnie Św. Józefowi. Kaplica ta połączona z nowym kościołem jest dziś jego integralną częścią, Ozdobiony od frontu dwiema wieżami.

12. Kościół Podwyższenia Krzyża Św.

mieści się w Czerniawie-Zdroju, został wybudowany w 1928 r.

13. Chaty Sudeckie

tzw. domy przysłupowe, o konstrukcji wieńcowej, przysłupowej i mieszanej. W większości pochodzą z XIX w. Największe ich zgrupowania znajdują się w przy ul. Długiej, Lwóweckiej, Głównej i Myśliwskiej. Świeradowskie budynki są częścią Krainy Domów Przysłupowych -malowniczego regionu u styku trzech granic: Niemiec, Czech i Polski.

14. Park Zdrojowy

Kompozycja parkowa powstała w 1898 r. według projektu Karla Grossera. Park, składający się z kilku mniejszych fragmentów rozlokowany został w centrum uzdrowiska. Część parku znajdująca się najbliżej Domu Zdrojowego prezentuje bardzo architektoniczny typ rozwiązania z tarasami, schodami, sztuczną grotą, rampami i murami oporowymi na skarpach.

15. Zajęcznik

szczyt o wysokości 595 m n.p.m., oddzielający Świeradów-Zdrój od Czerniawy-Zdroju. Na szczycie niegdyś znajdowała się wieża widokowa, w miejscu której w chwili obecnej jest przekaźnik RTV. Można stamtąd podziwiać miasto i jego najbliższą okolicę. Znajduje się tu również leśna ścieżka edukacyjna

16. Sępia Góra

Na szczyt (828 m n.p.m.) prowadzą szlaki: łagodny zielony, potem żółty lub forsowny niebieski. Popularnie zwanym Białym Kamieniem zawdzięcza swój przydomek skale przypominające sylwetkę siedzącego sępa, z której rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta, Gór Izerskich, Łużyckich, Pogórza Izerskiego, Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy, a przy dużej przejrzystości powietrza – Bogatynię i Zgorzelec.

17. Świętojanki

to granitognejsowa skała położona na południowo-zachodnim zboczu Sępiej Góry na wschód od Świeradowa. Spośród wielu innych skał wyróżnia ją wykuty w kamieniu napis „Johannes Fels” z 1901 r. Znajduje się tu punkt widokowy z panoramą na miasto i Grzbiet Wysoki, obok prowadzi 2,5-km wypłaszczona trasa spacerowa dla pieszych i rowerzystów.

18. Rezerwat Torfowiska Izerskie

to ścisły rezerwat przyrody o charakterze torfowiskowym, utworzony w 1969 r. na obszarze 44,74 ha. Istniejący ciąg torfowisk typu wiszącego i przejściowego powstał w skutek obfitych w tym rejonie opadów atmosferycznych i stagnacji wody. Znajduje się tu jedno z największych stanowisk brzozy karłowatej, rośnie tu też wiele gatunków torfowców.

19. Kolej Gondolowa

to najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa, posiada jedną z dwóch najdłuższych oświetlonych tras zjazdowych w kraju (2.500 m). Do dyspozycji gości jest 71 wagoników, które w 8 minunt wwożą turystów na szczyt Stogu Izerskiego. Kolej czynna jest przez cały rok. Przy gondoli znajduje się restauracja ze słonecznym tarasem z widokiem na trasę zjazdową.

20. Kopalnia Stanisław

jest jedną z najwyżej położonych odkrywek w Europie. Kamieniołom bazuje na żyle czystego kwarcu znajdującego się w Izerskich Garbach. Złoża eksploatowano już w XIII w. Do początku XX w. zasilały one okoliczne huty szkła i metali. Dziś dla mineralogów Kamieniołom Stanisław jest miejscem poszukiwań kryształów górskich, awenturytów i kwarcu różowego.

21. Grota w Czerniawie-Zdroju

Na prawym brzegu Czarnego Potoku, w samym centrum Czerniawy-Zdrój znajduje się nieduża „Grota”.

22. Wodospad Czarny Potok

powyżej Czerniawy-Zdroju na Czarnym Potoku znajduje się kilka niewielkich wodospadów i zapora przeciwrumszowa – zatrzymująca pędzące korytem rzeki głazy.

23. Wodospad Kwisa

jest sztucznie utworzonym wodospadem, położonym w urokliwym i malowniczym miejscu doliny rzeki Kwisy. Aby do niego trafić, należy wyjechać ze Świeradowa-Zdroju w kierunku Szklarskiej Poręby i na drugim zjeździe do lasu, po lewej stronie drogi, udać się około 150 m piechotą przy brzegu Kwisy.

24. Punkty widokowe

W Świeradowie-Zdroju znajduje się kilkanaście punktów widokowych, a do najważniejszych należą punkty na trasie do schroniska na Stogu Izerskim, taras widokowy przy schronisku, Zajęcznik, Świętojanki oraz wieża widokowa na Smreku.

25. Grób Liczyrzepy

Grób tego tajemniczego ducha znajduje się na skrzyżowaniu leśnych dróg z szosą ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby, w pobliżu ujść potoków: Wodopój i Płóka z Kwisą, na wysokości ok. 590 m n.p.m.

26. Pijalnia wody radoczynnej

mieści się w wybudowanym w 1934 r. Paula Schmidta, zakładzie kąpieli radoczynnych, dawniej zwanym Radiumbad.

27. Mini Muzeum Szachów

Znajdują się tu komplety do gry, komputery szachowe, literatura tematu w różnych językach. Muzeum czynne jest codziennie od 14.00 do 22.00. “Szach-Mat”, ul. Słoneczna 2, Świeradów-Zdrój tel. 075 7816473.

28. Sztuczna grota

znajduje się u podnóża długiego liczącego ponad 160 m tarasu na którym wznosi się Dom Zdrojowy, powstała w XIX w. Grota służyła niegdyś za pijalnie wody mineralnej. Obok groty wmurowana jest tablica ku czci dr Mieczysława Orłowicza, pioniera polskiej turystyki w Sudetach, którego imię nosi Główny Szlak Sudecki rozpoczynający się w Świeradowie-Zdroju.

29. Wieża Wilhelma

Dawniej zwana wieżą Mon Plasir. Powstała w Pobiednej z inicjatywy hr. Gersdorfa, pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego. Były student lipskiego uniwersytetu, niejaki von Gersdorf, urządził w niej swą pracownię. W 1850 r. wieżę odrestaurowano i od tego czasu funkcjonowała jako atrakcja turystyczna. W 1886 r. wieży nadano imię Cesarza Wilhelma.

30. Izerski punkt antygrawitacyjny

znajduje się ok. 300 m od dolnej stacji kolei gondolowej (w stronę Czerniawy). Zatrzymany samochód zaczyna wjeżdżać sam pod górę – jedni mówią, że pochyłość jezdni to tylko złudzenie optyczne, inni – że jest to anomalia grawitacyjna, ale jedni i drudzy mają z tego mnóstwo dobrej zabawy.


Wyciągi narciarskie

1. Kolej gondolowa

ul. Strażacka, długość 2500 m, różnica poziomów 440 m, przepustowość 2400 os./godz., stok dla zaawansowanych, oświetlona i wyposażona w instalację do sztucznego naśnieżania, restauracja, wypożyczalnia sprzętu, parking, tel. 75 61 52 020.

http://skisun.pl/

2. Wyciąg „Kamieniec”

ul. Leśna, długość 460 m, różnica poziomów 90 m, przepustowość 800 os./godz., stok dla średnio zaawansowanych, sztuczne oświetlenie i zaśnieżanie, tel. 693 955 955; 693 966 966.

3. Wyciąg „Izery”

długość 500 m, przepustowość 800 os./godz., różnica poziomów 96 m, stok dla początkujących i średnio zaawansowanych, tel. 693 955 955; 693 966 966.

4. Wyciąg „Bambino-Ski”

ul. Górska, długość 120 m, przepustowość 700 os/godz., różnica poziomów 14 m, trasa oświetlona. Przy wyciągu punkt gastronomiczny, wypożyczalnia sprzętu, serwis narciarski, parking, szkółka narciarska, tel. 75 78 16 708.

http://www.centrumrelaksacyjne.pl/

5. Wyciąg „Barbara”

ul. Źródlana, długość 150 m, przepustowość 500 os./godz., różnica poziomów 24 m, trasa oświetlona. Przy wyciągu bar z widokowym tarasem, WC, parking, tel. 075 78 16 738.

http://www.izer-ski.pl/

6. Wyciąg „Bajtek”

ul. Dąbrowskiego, długość 60 m, przepustowość 500 os./godz., różnica poziomów 10 m. Stok dla początkujących. Wypożyczalnia sprzętu, serwis narciarski, parking, szkółka narciarska, tel. 607 766 412.

http://tom-sport.pl/

7. Wyciąg Malinowy

ul. Długa (Czerniawa-Zdrój), długość 250 m, przepustowość: 500 os./godz., różnica poziomów 25 m, oświetlony, wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska, restauracja, kawiarnia,WC, parking, tel. 75 73 81 000, 75 73 01 001.


INSTRUKTORZY NARCIARSCY

Grzegorz August - tel. 506 835 449,

Andrzej Bielak - tel. 502 564 338,

Maciek Golanowski - tel. 696 949 611,

Adam Hajny - tel. 691 937 385,

Roman Kapszewicz - tel. 604 550 246,

Tomasz Mitkiewicz - tel. 607 766 412,

Łukasz Ryba - tel. 691 256 121,

Andrzej Stefanowicz - tel. 75 78 16 800.


GRUPA DEMO-TEAM

Narty / Ski: Krystian - tel. 695 700 217, Łukasz - tel. 660 181 907, Benjamin - tel. 724 521 416, Jacek - tel. 785 716 905,

Snowboard: Tomek - tel. 603 270 966, Sebastian - tel. 721 837 041.


WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU SPORTOWEGO I TURYSTYCZNEGO

ul. Sienkiewicza i ul. Dąbrowskiego 2,

czynne codziennie: od 9,

tel. 607 766 412.


ul. Źródlana 7, Dolna stacja kolei gondolowej / Gondelbahn,

zimą czynne codziennie: 9-22.30,

rowery - wiosna-jesień codziennie: 9-17.

tel. 75 71 36 713.


WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU NARCIARSKIEGO

ul. Leśna - tel. 604 341 312.

ul. Leśna - tel. 603 567 423.